סקירה נגן בלו ריי

סקירה: נגן בלו ריי Panasonic DMP-BD60

Blu-ray – על שום מה ולמה?
לאט לאט, בשקט בשקט, מתחילים לראות בארץ נגני Blu-ray, שמחיריהם מתחילים לרדת ובמקביל, ממוצעת לז'אנר עולה. מה לנדירותם ברורה: המדובר בטכנולוגיה יקרה, נכון לרגע זה – גם כותרי ה-Blu-ray הנמכרים בארץ הם יקרים ונדירים, וכך גם החומרה, כלומר נגנים ביתיים וכוננים למחשב, והמדיה עצמה לצריבה. יתרונות הטכנולוגיה הם רבים, בעידן הדיגיטלי שלנו: אלה תקליטורים זהים בצורתם לתקליטורי DVD, אך הם יכולים לאחסן כמות מידע גדולה הרבה יותר. אבל גולת הכותרת היא כמובן, איכות HD של תמונה וצליל, ומי שמצויד בטלוויזיה התומכת FULL HD עשוי לגלות עניין. או שלא?

חזרה

עיצוב חיצוני
בארץ מופצים דגמי הדור השני של נגני Blu-ray. ה בנגנים ששיפרו את מחלות הילדות של דגמי הדור הראשון, אוקיבלו אי-אלו שיפורים ושכלולים. קיבלנו לסקירה את הנגן הביתי של פנסוניק, דגם DMP-BD60 שנחשב למכשיר ביניים עם נטייה לקצה היקר והאיכותי יותר. הוא כבר הספיק לזכות בפרסים במהלך 2009 ע"י מספר ירחונים בעולם. מבנה חיצוני, הוא סולידי, ולא מציע עיצוב יוצא דופן: זה מכשיר שחור עם דפנות ישרות. הנגן הזה נראה כמו נגן DVD רגיל, עם ממדים רגילים. לנגני Blu-ray ישנים יותר, וגובהו 5 ס"מ, לא מאד דקיק אך בהחלט סביר. DMP-BD60 בנוי לתלפיות, עם איכות גימור גבוהה מאד, כיאה למוצרים של פנסוניק. במרכז נמצא מגש ההזנה, בצד שמאל הלוגו הכחול Blu-ray שמזכיר לצופה, זה לא סתם נגן DVD. בסמוך נמצא הצגת חיווי גדול וברור, שמציג ספרות וגופני לד לבנים, על רקע שחור. בקצה ימני של החזית, ניתן לפתוח דלת שמכסה על שקעי USB וכרטיסי SD, ותמצאו שם גם שלושה כפתורי תפעול בסיסיים לנגן עצמו.

חזרה

שלט-רחוק וממשק
השלט דומה לשלטים של מסכי הטלוויזיה של פנסוניק. השאל בשלט-רחוק שחור ועמוס לעייפה, אך איכשהו יוצא שהוא דווקא נוח ללימוד ולשימוש. בחלקו העליון נמצא מקשי תפעול לטלוויזיות של פנסוניק, כך שאם יש לכם אחת תומכת, הרי אתם יכולים להשתמש בשלט אחד בלבד. ממשק משתמש אף הוא עמוס מאד, ולמרבה הצער אינו מציע תמיכה בעברית. למרות העושר הרב בתפריטים, אם יש לכם ראש פתוח, תגלו שהניווט, הבחירה והשליטה פשוטים מאד ואינטואיטיביים. ישנן אופציות כונון בסיסיות (רוצים כונון מורכב יותר? עשו זאת באמצעות הטלוויזיה). ניתן לבחור למשל, מבין מספר מצבי צפייה שונים
(רגיל/רך/משובח/קולנוע/משתמש) אונן לכוונן רמות בהירות, צבע וחדות.

חזרה

חיבורים ותמיכת אודיו/וידאו
מידע וידאו, הנגן מצויד מן הסתם בחיבור HD סוג HDMI בתקן V1.3. בנוסף, יש חיבורי קומפונט וקומפוזיט האנלוגיים. מידע וידאו, תמצא כאן חיבור אודיו RCA סטריאופוני ובנוסף, יציאה דיגיטלית אופטית קואקסיאלית. הנגן כולל מעבדי אודיו HD משוכללים
( Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, Dolby Digital DTS-HD Master Audio 7.1, DTS ). אך אליה וקוץ בה: אם אין לכם רסיבר או מגבר תו HDMI, לא ניתן ליהנות ממוזיקה באיכות HD, ובמקרה הטוב ניתן להמיר את האודיו לפורמט PCM. מצד שני, הדגם DMP-BD60 לא מצויד ביציאות אודיו אנלוגיות רב-ערוציות (לכל 5.1 או 7.1). בכל הקשור לוידאו,
הנגן תומך מקסימלי של 1080p, ובתקן 24 תמונות בשנייה. עדכון ומכניסים תקליטור DVD, הנגן יודע לבצע שדרוג באיכות התמונה כלפי מעלה ( Upscaling ) כך שבכל מקרה, איכות התמונה משתפרת מאד, גם אם הסרט אינו Blu-ray.

חזרה

תמיכה בפורמטים
צד בפורמטים שונים של Blu-ray (BD-R ,BD-RE ,BD-ROM,BD-Video) עם אפשרות לקריאת תקליטורים מקוריים או צרובים, ישנה תמיכה אחורה, כלומר בפורמטי DVD פופולריים (לפני DVD-RW/DVD- R , DVD-Video, DVD-VR ), כמובן גם תקליטורי CD (רק CD-R/-RW ). צורך תומך בקובצי מוזיקה mp3 וגם WMA, ובקובצי תמונות בפורמט JPEG. אבל, אחת האכזבות הגדולות שאותה חווינו עם המכשיר הזה היה שהוא אינו קורא קובצי DivX (ומן הסתם גם לא כתוביות תרגום בעברית). כדאי לציין, אפילו שישנם דגמים בשוק, זולים ממנו בהרבה, שכן מסוגלים לתמוך ולנגן קבצים אלו. אז אם צברתם כמות מרשימה של סרטי DivX מהם אתם רוצים ליהנות, דעו לכם שהנגן הזה לא בשבילכם, אלא אם הוא ישמש אתכם בנוסף לנגן אחר תומך בפורמט זה. כרטיס הזיכרון SD/SDHC יכול לצפייה בפורמט mpeg וגם בקובצי HD קבצים (סרטים כאלה, שצולמו במת וידאו תומכת) סוג AVCHD.

חזרה

מתחבר לרשת?
בנוסף לחיבורים הרגילים, הנגן תומך בטכנולוגיה חדשה יחסית בשם BD-LIVE 2.0.
הטכנולוגיה המאפשרת הורדת מידע מהאינטרנט כמו סרטי וידאו, קטעי בונוס, מגוון אינפורמטיבי, טריילרים, דמואים ומשחקים, אם יש בתוך הכונן תקליטור Blu-ray שמאפשר זאת. כל שיש לעשות, הוא לחבר כבל רשת (LAN)ביציאה שבחלקו האחורי של הנגן אל נתב רשת ביתי, ולהגדיר בתפריט. מעבר לכך, יש צורך להכניס לשקע שבחזית כרטיס זיכרון (SD/SDHC) שנפחו לפחות 1GB. זה שיש עליו כרטיס זה, יאוחסנו התכנים זכרנו. אם לא התרשמתם מהפונקציה הזו, אולי פונקציה נוספת קשורה אף היא לרשת, תרשים אתכם. Viera Cast הופכת את הנגן הזה למכשיר גלישה ברשת. אם כי, גלישה מאד מוגבלת, רק באתר שיתוף סרטים YouTube ובאתר שיתוף אלבומי התמונות Picasa. בדוק ולחפש קבצים רצויים באתרים אלו, ובסופו של דבר, הכלל בגימיק שיווקי נחמד שאמור לסחוט יותר קצת מהנגן הזה – לא ניתן בדיוק מדובר במדיה סנטר או בתחליף לחיבור מחשב נייד לטלוויזיה. בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם, שירות כבר כולל אתרים נוספים כך שחווית המולטימדיה באינטרנט גדולה יותר. אגב, חיבור הרשת נועד גם לצורך עדכון קושחה.

חזרה

איכות וביצועים
דבר אחד שלא אהבנו הוא האיטיות היחסית בה מתפקד. הכנסת תקליטור DVD ובעיקר Blu-ray, מחייבים המתנה שלעיתים נמשכת כדקה, ואף יותר! על עבודתו, הנגן שקט מאד, ואפילו המאוורר הזעיר שחבוי בחלקו האחורי, כמעט ולא נשמע. סרטי Blu-ray ששמנו

בנגן, נראו מאד איכותיים (בטלוויזיית FULL HD אף היא של פנסוניק). החדות והפרדת הגוונים הייתה למופת, וכמו כן לא נרשמו היסוסים או קפיצות, התמונה הייתה חלקה ואיכותית. בנוסף, לא נרשמה גרעיניות למשל אוני בהחלט יכולנו ליהנות מעושר פרטיים המדהים שמציע עולם ה-High Definition. כמובן, אתה צריך לחוות חוויה מלאה אך ורק אם תצפו בטלוויזיה תומכת FULL HD. גם בכל הקשור לסרטי DVD, הפגין DMP-BD60 איכות גבוהה, ותהליך ה-Upscaling התבצע הוא למופת, כשנתונים חסרים הושלמו באופן טבעי, והתמונה שהתקבלה איכותית וחדה. כדאי לציין שהנגן אינו תומך Multizone, הוא חייב להשתמש בסרטי DVD עם קוד אזור ישראל (2). ובכל הקשור לתמיכת תקליטורי Blu-ray מקוריים, הוא תומך ב-ZONE B בלבד (אירופה וישראל) וזה בהחלט פספוס, כי בארה"ב מחירי הכותרים זולים מאד.

חזרה

תכונות עיקריות
אחריות
צורך נמכר עם 1 שנת אחריות בלבד.

בעד: בנוי איכותי, פשוט להפעלה, חיבור USB, כרטיסי SD,SDHC וחיבור רשת.
נגד: זמן טעינה ארוך, חיבור אודיו אנלוגי סטריאופוני בלבד (ולא שישה או שבעה ערוצים), אין תמיכה בקובצי DiVX, הגבלה אזורים עולמיים, מחיר גבוה, רק 1 שנת אחריות.
שורה תחתונה: DMP-BD60 הוא נגן Blu-ray איכותי מאד, שמציע קישוריות מגוונת. אך היעדר תמיכה ב-DivX ומחיר גבוה, מורידים מהאטרקטיביות שלו לצרכן.

פרט מקוצר
תכונות מיוחדות נגן Blu-ray עם חיבור רשת LAN – תמיכה ביישומים BD-LIVE ו-Viera Cast

פורמטים נתמכים Blu-ray : BD-R ,BD-RE ,BD-ROM ,BD-Video DVD: DVD-RW/DVD-R , DVD-Video, DVD-VR
תקליטור: CD-R/-RW
mp3, WMA, JPEG
תמיכה באזורים עולמיים
Blu-ray: Zone B (אירופה וישראל)
DVD: קוד 2 (ישראל)

יציאות וחיבורים קואקסיאלית אופטית, Composite, COMPONENT
HDMI
USB, SD
מידות (רוחב / גובה / עומק) במ"מ 430 / 49 / 249
משקל: 2.6 ק"ג

פורסם בקטגוריה Main. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.