סקירה מכשיר ניווט

סקירה: מכשיר ניווט QUE SOHO NQ505

מועדון החמש
פעם, היו אלו צגים בגודל 3.5 אינצ' שאבזרו את החזית של מכשירי הניווט הייעודיים
(PND). הדרישה לצגים גדולים יותר להציג, והיא מובנת: בטיחות הנהג וקלות התפעול משתדרגות ככל שגודל הגודל עולה. בשנת 2009 הפכו את מכשירי הניווט שכוללים צגי 4.3 אינצ' לפופולריים, במהלך שנת 2010 מראה סימנים של הגדלה נוספת בגודל הצג, מחיריהם של דגמי ה-5 אינץ' ממשיכים לרדת, ובשוק מופיעים דגמים רבים, שממשיכים מקשים על הבחירה. לסקירה הזו התייצב מכשיר הניווט QUE מהדגם NQ505, ששייך לסדרת SOHO החדשה.

חזרה

עיצוב, ממדים, עיצוב
הוא בהחלט מעולה, משדר איכות ויוקרה. הגימור מוקפד וחלק, רק חבל שנעשה שימוש בצבע השחור האפנתי שלמרות כל האמור יש לו גם חסרונות, כמו משיכה לאבק, לטביעות אצבע ולשריטות. הלוק הסטייליסטי נובע גם הודות לניגודיות שבין השחור והמסגרת הכסופה. אין למכשיר כפתורי חומה כלשהם, בנוסף כפתור הדלקה/כיבוי שממוקם בדופן עליונה צד שמאל. חבל שאין כמעט מכשירי ניווט ייעודיים מקשים פיזיים, זה תמיד מקל על שימוש, ומאפשר לוותר על מגע בהצגת בשביל לכוון עוצמת קול או זום על המפה, למשל. ציוד מצויד בהצגת גדול יחסית, כבר אמרנו. זה ממדיו בהתאם. למרות שהוא לא הכי הכי בחבורה, וגם לא הדקיק זה לא מורגש – אולי מפני שצבע שחור מרזה? אולי זה גם לא מי-יודע-כמה רלוונטי, ממילא הוא יוצמד אחר כבוד על שמשמת המכונית…סיכום הסעיף נציין לטובה את המראה והמבנה הנעימה למגע וגם לאחיזה.

חזרה

הצג, והמפרט
בחזית שוכן צג-מגע שגודלו, 5 אינץ'. הוא תומך ב-65 אלף גווני צבע, וברזולוציה של 272 על 480 פיקסלים, וביחס תצוגה רוחבי ומודרני של 16:9. הצג איכותי, חד ובהחלט ברור לשימוש בכל התאורה, וברור אפילו כשהשמש החזקה עלולה להקשות על הצפייה בו.
ה-NQ505 מצויד במעבד כפול ליבה מהדור החדש. זהו מעבד ARM11 שפועל במהירות שעון 500MHz, ואליו משודך מקלט לווייני SIRF 4. יש בשוק מכשיר ניווט עם מעבדים חלשים יותר, וגם מיעוט דגמים עם מעבדים חזקים קצת יותר, כלומר, הוא נמצא במקום טוב באמצע. על כל הפנים, הכלל בביצועים טובים בהחלט, ולא הורשו השהיות או היסוסים מיוחדים. גם מקלט ה-GPS מוכיח מהירות תגובה וקליטה ראויים לציון, ומעולם לא נזקקנו לזמן המתנה ארוך מדי בטרם נקלטו מספר לוויינים. למכשיר זיכרון מובנה RAM בנפח 64MB סוג DDR, ונפח משתמש גדול: 4GB. מערכת ההפעלה הסגורה עליה 'יושבת' תוכנת הניווט היא מיקרוסופט סטייל חלונות CE בגרסה האחרונה 6.0. מי שאצה לו הדרך, ישמח להשתמש במכשיר הניווט הזה. למעשה, כל מה שעל המשתמש לעשות הוא לפתוח את האריזה החדשה, לקלף את המדבקות, להכניס את כרטיס הזיכרון אליו מותקנת תוכנת הניווט, להדליק את המכשיר, ובתוך 2 דקות וחצי אפשר לצאת לדרך.

חזרה

תוכנת הניווט
למעשה, רוב חומרים בשוק די דומים, חומרים חומרים. אבל, מה שמבדיל אותם היא תוכנת הניווט. אחת התוכנות הפופולריות בארץ היא iGo (מבית Nav N Go). לתוכנה הזו ישנן מספר גרסאות, ולמכשיר שבדקנו מצורפת תוכנת iGo amigo החדשה. היא למעשה משתמשת בליבה של האחות הבכירה, המפורטות והיקרה יותר, iGo 8.0 והבדל הוא ש-amigo כשמה בספרדית, כן היא: מתיימרת להיות תוכנה פשוטה וחברותית, שמיועדת בעיקר למשתמשים טירונים, כלומר כאלה שרק נכנסו לעולם הניווט. הממשק עצמו באמת פשוט. 3 אייק במסך הפיחה מאפשרים לבחור בין 'יעד', 'המסלול שלי', ו'עוד'. כאשר המשתמש מקיש אות ראשונה של עיר, התוכנה תעלה כאופציה ראשונה את העיר הגדולה ביותר באזור. אם הוא יעדכן את זה בכל יום בשעה, אני בטוח בכל בוקר בדרך לעבודה. הקשה על האותיות בשביל להגדיר יעד חדש, היא משימה פשוטה ומהירה. המקלדת הוירטואלית גדולה מספיק ונוחה גם לאצבעות שמנמנות, בכל מקרה אין צורך לשעות שימוש עם הסטילוס שמצורפת למכשיר. יש להגדיר עיר, רחוב, ומספרו, ופשוט ללחוץ על אישור כפול, וזהו. יפה לראות שלטי הכוונה בינ-עירוניים ברורים, והכוונת הנתיבים קלה ולא גורמת לטעויות מיותרות. על הניווט, ניתן להתעדכן במהירות בהימצאתם של פרקטים בדרך/ בסביבה, למשל: תחנות משטרה, כספומטים, בתי חולים ומוסכים. מעונינים בחיפוש מקומות יותר מקיף? פונקציה ייעודית תאפשר לכם למפות את האזור גם מבחינת תחנות דלק, מסעדות, נקודות עניין שונות וכו'. לחפש עצמו נוח ואינטואיטיבי. התוכנה עושה שימוש בנתונים של מרכז המיפוי (ולא של מפה), ובמרבית המקרים היא הוכיחה דיוק רב מאד. היא הייתה גם מעודכנת מאד, כולל מחלף רעננה החדש, כביש 431 וכביש 6 המלא. iGo amigo אכן מבוססת, כפי שהיא מתיימרת להיות. כמעט כל הרלוונטיות מופיעות ברורות על הצג. שטח התצוגה של המפה עצמה אולי קצת מצומצם, אבל עדיין הניווט והכוונה ברורים מאד. במקרה והמשתמש הלך לאיבוד, לחיצה על האייקון 'היכן אני נמצא' אמורה להחזיר אותו לאוריינטציה במהירות. אגב, יש כאן גם תמיכה בתצוגה תלת-ממדית, מראה בין השאר בנייני ציבור בצורה שעשויה להתחבר על זיהוי. כדאי, לדעתנו תלת-ממד הוא גינוי קצת מיותר, שלא רק שאינו מסייע, הוא גם יכול להקשות ופגוע בפשטות הניווט.

חזרה

מולטימדיה, חיבורים, סוללה
מכשיר לא יכול רק לאפשר ניווט, אלא גם מולטימדיה – זה מציע להפוך למנדטורי ברבים מהמכשירים הייעודיים. ניתן לראות בתמונות, בקובצי טקסט (רק קובצי TXT), ובסרטים וגם לשמוע מוזיקה. הגישה ביכולות בסיסיות אך סבירות, הגם שאין זה נגן מולטימדיה מקצועית. למרות אלה, המכשיר אינו מצויד בדיבורית Bluetooth מובנית, וזה קצת חבל לאור מחירו הגבוה. דופן שמאל זו נמצאת כל השקעים והיציאות. כמקובל כרגע, שימוש קולט כרטיסי זאירים מסוג microSD / microSDHC. בנוסף, תמצא באותו הדופן שקע 3.5 מ"מ לחיבור אוזניות, והוא משמש גם לחיבור למסך חיצוני או לטלוויזיה, כך אפשר בסרטים שהמכשיר מנגן, על מסך גדול יותר – פינוק אמיתי שלא

מובן מאיליו, ולא נמצא בכל מכשיי הניווט. אגב, ניתן גם לחבר למכשיר הניווט מצלמת נסיעה לאחור, באמצעות כבל זה (AV ) שמצורף לערכה. ואגב, . שקע ה-microUSB מיועד לחבר למחשב, לשם העברה חומרים, עדכון גרסאות תוכנה וחומרה, וכמו כן לצורך הטענה. NQ505 מצויד בסוללה ליתיום-יון פולימר נטענת מובנית, שמציעה קיבולת נהדרת של 1800mAh, למעשה זו אחת הסוללות החזקות שנפגשו בתחום מכשירי ה-PND. לאחר טעינה מלאה, סיפקה כשעתיים וחצי של עבודה – וזה מכובד מאד, לכל הדעות. כמובן שאתה צריך להפעיל את המטען הייעודי ממציאת הרכב. ראוי לציון מיוחד הוא מטען הקיר החשמלי שמצורף לערכה, ובהחלט הוא יתרון לרבים מהמכשירים. ניתן לנווט לחנו אוטרבוקס דרך תוכנת waze שם תוכלו לרכוש כיסוי לאייפון 13 פרו מקס

חזרה

תכונות נוספות
אחריות
צורך נמכר עם שנתיים אחריות מלאה.

בעד: תוכנת פרט נוחה מאד, מ וביצועים מתקדמים, סוללה בקיבולת גבוהה, עוצמת קול טובה של ההכוונה, נמכר עם מטען קיר חשמלי, שנתיים אחריות.
נגד: אין מקשים פיזיים, אין דיבורית BT, מחיר גבוה.
שורה תחתונה: מכשיר טוב ומומל שמצויד בתוכנת ניווט מותרת ומדויקת (יחסית). חבל שה גבוה מחיר.

פרט מקוצר

צג צג-מגע, 5 אינצ'
מעבד 500MHz
זיכרון 64MB זיכרון מובנה, זיכרון משתמש 4GB.
חריץ הרחבה microSD
תוכנת ניווט iGo MORE
יישומים נוספים ניגון וצפייה בקובצי וידאו, מוזיקה, תמונות ומסמכים TXT
סוללה נטענת, ליתיום-פולימר, 1800mAH
משקל 242 גרם
מידות (גובה / רוחב / עומק) במ"מ
85.6 /134.5 / 14
אביזרים נלווים זרוע + תושבת, כבל USB, כבל AV, מטען למצית הרכב, מטען קיר חשמלי, נרתיק בד.

פורסם בקטגוריה Main. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.