סוגי יהלומים

אם אתם מחפשים תכשיט משובץ יהלומים, טבעת אירוסין עם יהלום, שרשרת או עגילים יוקרתיים, וודאי נתקלתם בביטוי ארבעת ה-C. אז מה כלול ברביעייה הזו, איך היא יכולה לסייע לנו ומדוע חשוב להכיר אותה בבואנו לקנות יהלומים?
יהלומים הינם מצרך מבוקש ורכישתם כרוכה לרוב בהשקעה כספית לא מבוטלת. בכדי שנוכל לבצע קניה בטוחה המבטיחה את איכות המוצר אותו אנו רוכשים בהתאמה למחיר אותו אנו משלמים נקבע סטנדרט של כארבעה מדדים – מעין תכונות של היהלומים – המסייעים בהערכת אומדנו והבנת שווי היהלום. נתוניהם של ארבעת המדדים הללו משמשים הן את אנשי המקצוע (גמולוגים, סוחרי יהלומים, מעצבי תכשיטים, בעלי חנויות תכשיטי יוקרה ) והן את לקוחותיהם רוכשי היהלומים.

משקל (Carat)-

משקל היהלום משליך באופן ישיר על מחירו. היהלום הגולמי שמגיע מן המכרות עובר תהליך ליטוש וחיתוך על מנת להעצים את יופיו, תהליך אשר משפיע על משקלו הסופי. הקראט הינה יחידת המשקל לפיה נמדד היהלום. 1 קראט שווה ערך לכ- 200 מיליגרם. יהלומים השוקלים פחות מקראט נמדדים בנקודות (50 נקודות = 0.50 קראט). לעיתים ההבדל החיצוני בין יהלום השוקל 0.90 קראט לבין יהלום השוקל 1 קראט הוא זניח ביותר, אך ההבדל הכספי ניכר מאוד – על כך, השוואה בין יהלומים בעלי קראט שונה עשויה לחסוך לכם עלויות כספיות רבות.

משקל יהלומים

חיתוך (Cut) –

יהלום גולמי חסר את הברק הזוהר של היהלום המוכר לנו, חיתוך היהלום מסייע בהשתקפות האור מפנים האבן כלפיי חוץ וכך נוצר אפקט הנצנוץ של היהלום. קיימות טכניקות שונות ומיוחדות לביצוע החיתוך ויש צורך בשימוש באבקת יהלומים המסייעת בחיתוך היהלום. בנוסף לברק, החיתוך מאפשר את עיצוב היהלום בצורות ובגימורים שונים תוך שמירה על פרופורציות נכונות.

חיתוך יהלומים

צבע (Color) –

ניתן למצוא יהלומים במגוון של צבעים. היהלומים מדורגים לפי סולם אותיות D-Z. האות D מייצגת את יהלום "חסר צבע" שהוא למעשה יהלום בעל צבע לבן בוהק הנחשב ליוקרתי ביותר .האות Z מייצגת את יהלום בגוון צהבהב חום. בעת רכישת התכשיט יש לשים לב לכך שהמתכת בה משובץ היהלום עשויה להשפיע על הגוון שלו, ועל כן, אם ניתן, יש לראות את היהלום לפני השיבוץ בתכשיט או לראות את התעודה הגמולוגית שלו.ליטושי יהלומים

צבע יהלומים

ניקיון (Clarity) –

היהלומים נוצרים במעמקי האדמה לאורך שנים רבות. בתהליך היווצרותם הם באים במגע עם חומרים שונים העשויים להשפיע על צבעם וגם על ניקיונם ומידת צלילותם. ככל שהיהלום צלול ונקי מפגמים חיצוניים ופנימיים כך הוא נחשב לאיכותי יותר וכתוצאה מכך, יקר יותר. רמת ניקיון היהלומים נמדדת בסקאלה שבין Flawless – דירוג הניתן ליהלום חסרי פגמים לחלוטין, ועד ל- Included – דירוג הניתן ליהלומים עם פגמים שניתן לזהות גם ללא ציוד הגדלה מקצועי. בתוך הסקאלה כלולים יהלומים בעלי פגמים אשר אינם נראים לעין ובחירה בהם עשויה להוזיל את ההוצאה הכספית מבלי לפגוע בתוצר הסופי.

ניקיון יהלומים

יש מי שמוסיף את התעודה הגמולוגית (Certificate) כ- C החמישי. ואכן, בבואנו לרכוש יהלומים, אין לזלזל בחשיבות הדוח המנופק על ידי מעבדה גמולוגית אשר בו מפורטים למעשה נתוניהם של ארבעת ה-C.
התעודה הגמולוגית והכרתם של ארבעת ה-C תורמים לנו ברכישה נבונה ובטוחה של תכשיטי יהלומים ואף עשויים להוזיל את העלויות הכספיות.

פורסם בקטגוריה Main. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.