מהו מבחן פסיכומטרי

הבחינה הפסיכומטרית היא הכלי המקובל כיום בארץ ובעולם כדי להעריך את מידת ההצלחה של אדם בלימודיו האקדמיים. את תוצאות הבחינה הפסיכומטרית משקללים יחד עם ציוני תעודת הבגרות של המועמד. ככל שהציון המשוקלל יהיה גבוה יותר, הסיכוי שהמועמד יצליח להתמיד בלימודיו האקדמיים ולהצליח בהם עולה.

הבחינה הפסיכומטרית משמשת כיום גם ככלי סינון נוסף, כדי להתקבל לפקולטות יוקרתיות, או מבוקשות במיוחד. כמו למשל לפקולטות להנדסה, לפקולטות לרפואה, ועוד.

כיצד בנוי המבחן הפסיכומטרי?

הבחינה הפסיכומטרית בנויה משלושה חלקים- אנגלית, חשיבה מילולית וחשיבה כמותית. לכל חלק יש שני פרקים בבחינה, ובנוסף, בכל בחינה פסיכומטרית מצרף המרכז לבחינת והערכה שני פרקי פיילוט, המשמשים להערכות וניתוח סטטיסטי.

אין באפשרות הנבחן לדעת איזה מהפרקים הינם פרקי פיילוט, ולכן על כל פרקי המבחן יש לענות באותה רצינות. השאלות הנשאלות הן בתחומים שונים- אוצר מילים (באנגלית, ובשפת האם של הנבחן), אנלוגיות, לוגיקה, הבנת הנקרא, ממוצעים, פעולות חישוביות ועוד.

כל פרק מוגבל בזמן, 25 דקות לפרק. ולכן, מומלץ לתרגל מבחנים לדוגמה באותם תנאים של המבחן הפסיכומטרי, ובאותו פרק זמן.

מדוע כדאי לי להיבחן במבחן הפסיכומטרי?

כל מי שרוצה להירשם לאחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה או האוניברסיטאות בארץ חייב לעבור מבחן פסיכומטרי, כחלק מתנאי הקבלה. רק מי שלומד במכללות פרטיות, או מי שנרשם ללימודים בחלק מהחוגים לאחר גיל 30, פתור מהמבחן.

כיצד נרשמים למבחן הפסיכומטרי?

ההרשמה למבחן הפסיכומטרי נעשית או דרך אתר האינטרנט של המרכז לבחינות והערכה, או בעזרת ערכת הרשמה. את ערכת ההרשמה קונים בחנויות הספרים השונות, ומשלמים בדואר.

יש לי לקות למידה, או נכות פיזית אחרת מה עלי לעשות כדי לקבל הקלות?

כדי לקבל הקלות לנבחנים בעלי לקות למידה, הפרעות קשב וריכוז או נכות פיזית אחרת, יש להירשם בעוד מועד למבחן הפסיכומטרי, ולשלוח אל המרכז לבחינות והערכה את כל האבחונים וההערכות הרפואיות שלכם מהשנים האחרונות. אבחונים שנעשו לפני גיל 16 אינם קבילים. הקפידו להירשם מוקדם מספיק, כדי לשלוח את כל הטפסים, ולהשאיר זמן לערעור במידת הצורך.

כיצד נקבע הציון הפסיכומטרי?

הציון הפסיכומטרי הוא מספר בין 200-800. הציון הוא נגזרת של מספר התשובות הנכונות של כל נבחן, אך הוא גם מחושב על ידי הנתונים של שאר המבחנים. הציון הממוצע הוא 540, עם סטיית תקן של 11

פורסם בקטגוריה Main. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.