טכניקות לשיפור אוצר המילים לבחינה

בבחינה הפסיכומטרית שלושה פרקים: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית ואנגלית. הן בפרק החשיבה המילולית והם בפרק האנגלית, הנבחן נדרש להפגין ידע רב בכל הקשור לאוצר מלים בשפה העברית והאנגלית. מסיבה זו, ברוב מכוני הפסיכומטרי מקבל כל מי שנרשם לקורס מילון ובו אוצר מלים ענק. שינון של המלים הללו הוא בגדר חובה, אך יש להבין כי הוא אינו מספיק לשם הצלחה מירבית בבחינה. לכן, מלבד המילון, מציעים המכונים השונים טכניקות שונות לשיפור אוצר המלים לבחינה הפסיכומטרית.
אחת הטכניקות האפקטיביות, שמסייעות באופן משמעותי לשיפור אוצר המלים, היא לימוד בזוגות. טכניקה זו משלבת בין אמצעי הזיכרון השונים שלנו, שהם הזיכרון החזותי, הזיכרון השמיעתי והזיכרון החוויתי. כאשר אנו עובדים בזוגות, אנו יוצרים מצב שבו פעם אחת אנחנו נמצאים במעמד התלמיד הנבחן ופעם שניה במעמד המורה הבוחן. כאשר אנו במעמד התלמיד הנבחן, אנו זוכרים את המלים באופן שמיעתי, וכאשר אנו במעמד המורה הבוחן, אנו זוכרים את המלים באופן חזותי. בנוסף לכך, כאשר אנו עובדים בזוגות אנו יכולים להשיג הפריה הדדית ולהציע האחד לשני אסוציאציות שונות, שבעזרתן ניתן לזכור את המילה באופן חוויתי.
ישנן, כמובן, טכניקות נוספות לשיפור אוצר המלים לבחינה הפסיכומטרית. ביניהן: לימוד הקשרים של מלים, לימוד מלים נרדפות, תרגול של אוצר מלים באמצעות תוכנות מיוחדות ובאמצעות מילונים מיוחדים ועוד.על מנת לשפר את אוצר המלים בשפה האנגלית, רצוי לקרוא כמה שיותר ספרים וטקסטים שונים בשפה האנגלית וכן לשמוע שירים ולצפות בסרטים בשפה האנגלית. קריאה של קטעי עיתונות ואקטואליה בשפה האנגלית היא שיטה יעילה שיכולה גם היא לסייע לנו בהעשרת אוצר המלים שלנו באנגלית.
כאשר אנו קוראים טקסט העוסק באקטואליה, אנו יודעים בערך מהו ההקשר הכללי של הקטע משום שזהו נושא שעומד על סדר היום. כך אנו יכולים לפתח את המיומנות של הבנת מלים מתוך ההקשר שלהן.לסיכום, יש להבין ולהפנים כי שינון סתמי של מלים אינו מספיק לשם הצלחה בפרקי החשיבה המילולית והאנגלית של הבחינה הפסיכומטרית. לכן, רצוי להעזר בכמה שיותר טכניקות לשיפור אוצר המלים.

פורסם בקטגוריה Main. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.